Zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
Od 1 lipca 2019 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (500+).
Ustawą objęte będą wszystkie dzieci od narodzin do 18 roku życia.
Ustawą objęte będą wszystkie dzieci od narodzin do 18 roku życia.
Z ustawy znikną wszystkie przepisy dotyczące ustalania kryterium dochodowego. Dodatkowo wprowadzone zostaną następujące zmiany:
- przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500+” w postaci dodatku dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
- wprowadzenie szczególnego, 3-miesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
- wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku,
- zmiana okresu świadczeniowego, na jaki ustalone jest prawo do świadczenia wychowawczego. W 2019 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będzie można składać od dnia 1 sierpnia, zaś drogą elektroniczną już od 1 lipca. Prawo do świadczeń z tak złożonych wniosków będzie ustalane na okres do 31 maja 2021 r. bez konieczności składania kolejnego wniosku w 2020 r. Zaś od 2021 r. będzie już funkcjonować docelowy, roczny okres świadczeniowy trwający od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja następnego roku.
- wprowadzenie przepisów regulujących sposób postępowania w przypadku zmiany miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze.
- likwidacja obowiązku rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania na wzór rozwiązania funkcjonującego w programie „Dobry start” – polegającego na wydawaniu informacji o przyznaniu świadczenia.