Deklaracja dostępności
Czcionka: A A+ A++
Kontrast:

Standardy Ochrony Dzieci/Małoletnich w MOPR Piotrków Tryb. wersja skrócona dla dzieci

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Celem polityki „Standardów Ochrony Małoletnich” jest zapewnienie Ci bezpieczeństwa oraz atmosfery życzliwości, szacunku i akceptacji w kontakcie z kadrą Ośrodka, zgodnie z Twoimi indywidualnymi możliwościami i potrzebami.




Rozdział I
Objaśnienie terminów
§ 1
1. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
2. Kadrą Ośrodka są pracownicy, praktykanci, stażyści.
3. Przez krzywdzenie dziecka powinnaś/powinieneś rozumieć zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, które źle wpływa na Twój rozwój fizyczny lub psychiczny.

Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 1

 
1. Pracownicy Ośrodka w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę, kiedy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda.

§ 2
 
Wyróżnia się 5 podstawowych form krzywdzenia:
a) Przemoc fizyczna to między innymi: popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami.
b) Przemoc emocjonalna to między innymi: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie, wciąganie w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności.
c) Przemoc seksualna to naruszenie sfery intymnej, zmuszanie do oglądanie nagich osób, robienie zdjęć lub filmów bez odzieży.
d) Przemoc ekonomicznab to niezapewnianie odpowiednich warunków do rozwoju, m.in. odpowiedniego odżywiania, ubrania, przyborów szkolnych.
e) Zaniedbywanie to niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych lub nierespektowanie podstawowych praw (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, niedbanie o higienę snu i odpoczynku, nieposyłanie do szkoły, niezapewnianie opieki lekarskiej).


 
§ 3
 
1. Przemocy możesz doświadczyć ze strony rodziców lub opiekunów, osób trzecich (osób, z którymi masz kontakt, w tym pracowników Ośrodka).
 
Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
§ 1

1. W przypadku doświadczenia jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony osób dorosłych zawiadom pracownika lub dyrektora Ośrodka, bądź jakąkolwiek inną osobę dorosłą.
2. Wówczas stosownie do zgłoszonej sytuacji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura.

 
Rozdział IV
Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim
§ 1

1. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników Ośrodka oraz praktykantów, stażystów.

§ 2 Relacje personelu z dziećmi
 
1. Pracownicy Ośrodka powinni traktować Cię z szacunkiem oraz uwzględniać Twoją godność i potrzeby.
2. Działania podejmowane wobec Ciebie powinny być adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.

Rozdział V
Monitoring stosowania Standardów
§ 1

 
1. Nie rzadziej niż raz w na dwa lata dokonywana jest analiza realizacji Standardów Ochrony Małoletnich. W razie potrzeby dyrektor Ośrodka wprowadza niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom Ośrodka, dzieciom, ich rodzicom/opiekunom nowe brzmienie SOM.

Rozdział VII
Zasady udostępniania Rodzicom i Dzieciom Standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania
§ 1

 
1. Dokument „Standardy Ochrony Dzieci/Małoletnich” jest dokumentem ogólnodostępnym, w szczególności jest on dostępny dla personelu Ośrodka, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów.
2. Dokument znajduje się na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim www.mopr.piotrkow.pl oraz tablicy ogłoszeń w budynku MOPR ul. Próchnika 34 w Piotrkowie Trybunalskim i Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka ul. Starowarszawska 4 w Piotrkowie Trybunalskim.


 
PAMIĘTAJ !!!

KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności
 
JEŚLI sam/a doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia innego dziecka to NATYCHMIAST powiedz o tym komuś dorosłemu: dyrektorowi, pracownikowi Ośrodka innemu dorosłemu, który jest dostępny na terenie Ośrodka!
 
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 (całodobowo);
  • Bezpłatny Anonimowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 800 119 119 dyżury w godz. 14.00 – 22.00;
  • Czat Zaufania TPD na stronie 800119119.pl;
  • Dziecięcy Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212 (całodobowo);
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim ul. Próchnika 34 tel: 044 733 90 03 (pn. – pt. 7.30 – 15.30; wt. – do 17.00);
powrót