• Uprzejmie informujemy, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim 24 grudnia 2024 r. czynny będzie w godzinach od 7.30 do 12:00, natomiast 31 grudnia 2024 r. - w godzinach od 7.30 do 14:00.
Deklaracja dostępności
Czcionka: A A+ A++
Kontrast:

Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, wydawanie legitymacji osób niepełnosprawnych oraz karty parkingowej

Zadania:

  Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, wydawanie legitymacji osób niepełnosprawnych oraz karty parkingowej.

 

     Miejski Zespól do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Piotrkowie Trybunalskim


Orzeka dla celów pozarentowych osoby z terenu miasta Piotrkowa Trybunalskiego:
          - o niepełnosprawności (osoby przed 16-tym rokiem życia),
          - o stopniu niepełnosprawności (osoby powyżej 16-tego roku życia).

oraz wydaje legitymacje i karty parkingowe osobom niepełnosprawnym w oparciu o posiadane ważne orzeczenia.


Procedura - wydawanie kart parkingowych przez przewodniczącego Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności osobom niepełnosprawnym mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.



 Ważne informacje - o przedłużeniu  ważności wydanych orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz kart parkingowych, które będą następowały etapowo

 Informacja w sprawie przedłużenia orzeczeń i kart parkingowych

 Informacja dotycząca Świadczenia Wspierającego





Aktualna siedziba:

Adres: 97-300 Piotrków Tryb. ul. Dmowskiego 47 - w kompleksie budynków przychodni
Siedziba Zespołu jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich    

Tel/fax : 44 733-90-07

Tel/fax : 44 733-93-00

Zespół działa w oparciu o przepisy prawa:

* Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ).
* Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 01 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia ( Dz. U. z 2002 r. nr 17 poz. 162 ).
* Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ( Dz. U. z 2021 r. poz. 857 ).
* Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.).
* Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2017 r.  zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ( Dz. U. z 2017 r. poz. 1541 ).
* Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postepowania administracyjnego ( Dz. U. z 2023 r. po. 775 ze zm ).


W celu ubiegania się o ustalenie stopnia niepełnosprawności lub niepełnosprawności należy złożyć w Zespole, na obowiązujących formularzach:

* Wniosek zawierający dane osoby orzekanej, podpisany przez nią samą lub jej przedstawiciela ustawowego,
* Zaświadczenie lekarskie, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku,
* Wyniki badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ  na ustalenie stopnia niepełnosprawności oraz datę jej powstania (czytelne kserokopie i do wglądu oryginały tych dokumentów).


W załączeniu – obowiązujące formularze. (do pobrania w dziale "Dokumenty do pobrania")

Uwaga: formularze powinny być skopiowane dwustronnie. Skopiowane jednostronnie, po wypełnieniu, na każdej stronie muszą zawierać nazwisko i imię osoby, której dotyczą oraz oryginalny podpis (lekarz – z pieczątką) sporządzającego dokument .