Świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem przysługującym matce lub ojcu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim lub została umieszczona w rodzinie zastępczej albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej, osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko, lub osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.
Świadczenie pielegnacyjne nie przysługuje na pełnoletnie dziecko posiadające własne dziecko.
Za osoby korzystające z tej formy świadczenia opłacana jest składka ubezpieczenia emerytalno - rentowego oraz składka ubezpieczenia zdrowotnego.
Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2023 roku wypłacane jest w wysokości 2 458,00 zł miesięcznie (1 stycznia każdego roku świadczenie jest waloryzowane).
Do wniosku o świadczenie pielęgnacyjne należy dołączyć:
- orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne.
W celu ustalenia okresu emerytalno-rentownego potrzebnego do opłacenia składki na ubezpieczenia społeczne przy pobieranym świadczeniu pielęgnacyjnym do wniosku należy dołączyć:
- kopie wszystkich świadectw pracy;
- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Podstawa prawna
1.Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 poz. 390 z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. 2023 poz. 1340).
3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. 2021 poz. 1481).